Як розшифрувати рецепт на окуляри чи контактні лінзи

Ви щойно пройшли обстеження очей у окуліста та отримали рецепт на окуляри.

На прийомі ви, можливо, дізналися, що у вас короткозорість, далекозорість або у вас астигматизм. (Якщо це не так, і вам потрібне обстеження очей, зверніться до окуліста або в магазин очкової оптики поблизу).

Але що ж означають усі ці цифри, вказані у рецепті на окуляри? А чисельні скорочення, такі як OD, OS, SPH та CYL?

Ця стаття допоможе вам навчитися розшифровувати рецепти.

Що таке OD та OS

Насамперед, щоб навчитися розуміти зміст рецепту на окуляри, слід дізнатися, що таке "OD" і OS. Це скорочення латинських термінів oculus dexter і oculus sinister, які в перекладі означають «праве око» та «ліве око» відповідно.

У рецепті на окуляри також може бути стовпець під назвою "OU." Це скорочення латинського терміна oculus uterque, що означає "обидва ока."

Незважаючи на те, що в рецептах на окуляри, контактні лінзи та медичні препарати прийнято використовувати скорочення латинських термінів, багато окулісти замість OD та OS пишуть просто «П» (праве око) та «Л» (ліве око).

Інша інформація в рецепті на окуляри

У рецепті на окуляри міститься безліч різних термінів та скорочень.
Наприклад:

сфера (SPH). Це оптична сила лінзи, що виражається в діоптріях (D), необхідна для корекції короткозорості або далекозорості. Якщо цифра під цим значенням має знак мінус (-), то у вас короткозорість, а якщо знак плюс (+) або знак відсутній, значить, у вас далекозорість. Термін "сфера" означає, що корекція короткозорості або далекозорості є "сферичною" або однаковою у всіх меридіанах ока.

 

Циліндр (CYL). Вказує ступінь оптичної сили лінз, які застосовуються для корекції астигматизму. Якщо в цьому стовпці прочерк, це означає, що у вас або немає астигматизму, або він настільки незначний, що не потребує коригування окулярів.

Термін "циліндр" означає, що оптична сила лінз для корекції астигматизму не сферична, а має таку форму, коли один меридіан не має додаткового вигину і "не додає оптичної сили", а перпендикулярний меридіан, навпаки, має максимальну оптичну силу і вигин лінз для корекції астигматизму.

Перед цифрою в стовпці циліндра може стояти знак мінус (для корекції короткозорого астигматизму) або плюс (для далекозорого астигматизму). У рецепті на окуляри оптична сила циліндра завжди вказується після оптичної сили сфери.

 

Меридіани ока визначаються накладанням градусної шкали на передню поверхню ока. Меридіан 90 градусів – вертикальний меридіан, а 180 градусів – горизонтальний меридіан ока.

 

Вісь (axis). Служить для опису меридіана лінзи, яка не має оптичної сили циліндра для корекції астигматизму. Вісь позначається цифрами від 1 до 180. Значення 90 відповідає вертикальному меридіану ока, а 180 - горизонтальному меридіану.

Якщо в рецепті на окуляри вказана оптична сила циліндра, в ньому також має бути зазначено значення осі, яке стоїть після cyl. Якщо рецепт заповнений від руки, перед ним має бути вказано "x".

Вісь – меридіан лінзи, для якого кут відхилення від меридіана, що має оптичну силу циліндра, становить 90 градусів.

 

Аддидація (Add.) Це додаткове оптичне збільшення нижньої частини мультифокальних лінз корекції пресбіопії. Цифра, яка вказується в цій графі рецепта, завжди зі знаком "плюс", навіть якщо знак "плюс" перед нею не стоїть. Зазвичай значення становить від +0,75 до +3,00 діоптрій і матиме однакову силу для обох очей.

 

Призма (Prism.) Це значення сили призми, яке вимірюється в призмових діоптріях (позначається "p.d." або трикутником вгорі, якщо рецепт виписаний від руки) і призначений для виправлення косоокості. Лише у невеликому відсотку рецептів на окуляри вказано значення призми.

За наявності значення призми записується або в метричних, або в дробових англійських одиницях (наприклад, 0,5 або ½), а напрям призми вказується відносною позицією її "основи" або найширшого краю. Для позначення напрямку призми використовуються чотири скорочення: BU = base up (підставою нагору); BD = base down (підставою вниз); BI = base in (підставою у бік носа); BO = base out (підставою у бік вуха).

Оптична сила сфери, циліндра та адидації завжди вимірюється в діоптріях. Вони мають десяткову форму і зазвичай записуються з кроком зміни на чверть діоптрії (0,25 D). Значення осі є цілими числами від 1 до 180 і позначають тільки меридіональне розташування, а не оптичну силу. Коли діаптрії призми вказуються в десятковій формі, вказується лише одна цифра після коми (наприклад, 0,5).

 

Додаткова інформація. Окуліст може призначити в рецепті на окуляри особливі лінзи для окулярів - наприклад, з покриттям антивідблиску, фотохромні лінзи та/або прогресивні лінзи - для забезпечення найбільш комфортної корекції зору.

Відгуки

Поки немає жодного відгуку. Станьте першим!
Написати відгук
Ім’я і Прізвище 
E-mail 
Відгук
Оцінка